The Official Website of The Pennsylvania Interscholastic Athletic Association - District IV

 
 
Advertise your business on PIAA Distrct IV website
 
 
PIAA District IV

2024 District IV 2A Championships

 

Date: May 18, 2024

Time: 9:00 am

Location: Williamsport, PA

 
TEAM SCORES
FINISH SCHOOL SCORE
1 Central Columbia 91.5
2 Warrior Run 74.5
3 Hughesville 57
4 Southern Columbia 53
4 Milton 53
6 Athens 51
6 Wellsboro 51
8 Montoursville 43
9 Bloomsburg 39
10 Northeast Bradford 30
11 Mount Carmel 24
12 Midd-West 20
12 Canton 20
14 Troy 15
15 Northwest Area 14
16 Mifflinburg 13
17 Towanda 12.5
18 Williamson 10
19 Wyalusing 8.5
20 South Williamsport 7
21 North Penn-Mansfield 5
21 Loyalsock 5
23 Sayre 3
24 Montgomery 2
 
100m Finals
FINISH NAME SCHOOL TIME PTS
1 Piper Hoprich (SQ) Wellsboro 12.40 10
2 Abby Burgess (SQ) Athens 12.47 8
3 Daveian Crowley (SQ) Canton 12.78 6
4 Katelyn Temple Hughesville 13.05 5
5 Jade Colwell Northern Tioga 13.05 4
6 Makenna Fogle Mifflinburg 13.05 3
7 Makayla Fogle Mifflinburg 13.09 2
8 Haley Bull Central Columbia 13.19 1
 
200m Finals
FINISH NAME SCHOOL TIME HEAT PTS
1 Piper Hoprich (SQ) Wellsboro 25.61 3 10
2 Abby Burgess (SQ) Athens 25.83 3 8
3 Kendra Stout (SQ) Central Columbia 26.20 3 6
4 Raygan Lust Warrior Run 26.26 3 5
5 Kylie Temple Hughesville 26.34 3 4
6 Lillian Bradley South Williamsport 26.55 3 3
7 Daveian Crowley Canton 26.65 3 2
8 Josslyn Davis Montoursville :6.86 2 1
9 Olivia Haley Wyalusing :7.13 3  
10 Alaina Dadzie Loyalsock 27.40 2  
11 Hanna Warenda Central Columbia 27.54 2  
12 Makayla Fogle Mifflinburg 27.56 1  
13 Jade Colwell Northern Tioga 27.64 2  
13 Anna Kennedy North Penn-Mansfield 27.64 1  
15 Kayleah Hostetter Central Columbia 27.71 1  
16 Kendall Kitchen Canton 27.76 1  
17 Erica Stauffer Meadowbrook Christian 27.93 2  
18 Isabella Dadzie Loyalsock 28.00 1  
19 Makenna Fogle Mifflinburg 28.06 2  
20 Cadence Yoder Mifflinburg 28.15 2  
21 Sarah Pidcoe Hughesville 28.19 2  
22 Julia Hasinus Northwest Area :8.33 1  
23 Rubi Solano Montgomery 28.48 1  
24 Laila Shreck Montoursville 28.51 1  
 
400m
FINISH NAME SCHOOL TIME HEAT PTS
1 Raygan Lust (SQ) Warrior Run 57.49 3 10
2 Kendra Stout (SQ) Central Columbia 57.79 3 8
3 Isabella Pistoia (SQ) Bloomsburg 58.63 3 6
4 Olivia Haley (SQ) Wyalusing 59.32 3 5
5 Daveian Crowley Canton 1:00.91 3 4
6 Haley Bull Central Columbia 1:01.02 3 3
7 Katelyn Temple Hughesville 1:01.06 3 2
8 Natalie Osborne Mifflinburg 1:01.18 2 1
9 Elizabeth Wanner Montoursville 1:01.82 2  
10 Lucy Maclay Southern Columbia 1:02.31 2  
11 Lillie Maynard Northeast Bradford 1:02.56 1  
12 Isabella Dadzie Loyalsock 1:03.23 2  
13 Kayleah Hostetter Central Columbia 1:03.33 1  
14 Brooke Fagan Bloomsburg 1:03.42 1  
15 Erica Stauffer Meadowbrook Christian 1:03.69 1  
16 Aubrie Hostetter Milton 1:04.35 2  
17 Reese Romanoskie Mount Carmel 1:04.38 1  
18 Callie Ulmer Warrior Run 1:04.63 1  
19 Olivia Heise Milton 1:05.15 2  
20 Madalynn Metzger Montoursville 1:05.39 1  
21 Adalynn Zellers South Williamsport 1:06.81 1  
 
800m
FINISH NAME SCHOOL TIME HEAT PTS
1 Katie Moncavage (SQ) Southern Columbia 2:15.94 2 10
2 Gracelyn Laudermilch (SQ) Northeast Bradford 2:19.83 2 8
3 Natalie Hall (SQ) Warrior Run 2:19.94 2 6
4 Claire Dufrene (SQ) Warrior Run 2:20.55 2 5
5 Sara Bronson Athens 2:24.11 2 4
6 Madelyn Blake Central Columbia 2:24.41 2 3
7 Vivian Draper Hughesville 2:24.70 1 2
8 Izzy Larson Towanda 2:25.06 2 1
9 Elizabeth Wolfe Hughesville 2:25.20 2  
10 Maddie Bailey Northern Tioga 2:26.62 1  
11 Grace Fortin Hughesville 2:27.36 2  
12 Sienna Dunkleberger Warrior Run 2:27.40 2  
13 Tori Stratton Northern Tioga 2:28.61 2  
14 Raegan VanGorden Northern Tioga 2:29.34 2  
15 Olivia Stroup Midd-West 2:30.99 1  
16 Thea Bentley Athens 2:31.01 1  
17 Claire Souder Milton 2:31.39 1  
18 Lucy Diehl Bloomsburg 2:33.55 1  
19 Bella Knepp Midd-West 2:34.10 1  
20 Addisyn Morrison South Williamsport 2:35.20 1  
21 Lilah Hughes Northeast Bradford 2:38.94 1  
22 Addison Farrer North Penn-Mansfield 2:41.06 1  
23 Alysha Botts Wyalusing 2:50.42 1  
 
1600m
FINISH NAME SCHOOL TIME HEAT PTS
1 Katie Moncavage (SQ) Southern Columbia 5:03.75 2 10
2 Claire Dufrene (SQ) Warrior Run 5:06.03 2 8
3 Gracelyn Laudermilch Northeast Bradford 5:09.17 2 6
4 Sara Bronson Athens 5:10.33 2 5
5 Izzy Larson Towanda 5:16.04 2 4
6 Lauren Kosek Wellsboro 5:27.78 2 3
7 Olivia Stroup Midd-West 5:31.13 2 2
8 Madelynn Johns North Penn-Mansfield 5:34.38 2 1
9 Addison Farrer North Penn-Mansfield 5:42.04 2  
10 Laura Ochs Hughesville 5:44.46 2  
11 Lindsey Eyer Northwest Area 5:49.44 1  
12 Erin Prezioso Central Columbia 5:53.22 1  
13 Carly Converse Hughesville 5:54.94 1  
14 Riley Porter Wyalusing 5:55.42 1  
15 Haley Conner Southern Columbia 5:55.62 2  
16 Jaci Fairchild North Penn-Mansfield 5:58.10 1  
17 Adelyn Bush Milton 5:59.39 1  
18 Alysha Botts Wyalusing 6:00.74 1  
19 Ella Nagel Montgomery 6:01.03 1  
20 Megan King Wyalusing 6:01.30 1  
21 Olivia Loudenslager South Williamsport 6:04.63 1  
22 Giavanna Grutza Central Columbia 6:10.68 1  
23 Ava Hughes Athens 6:33.88 2  
 
3200m
FINISH NAME SCHOOL TIME HEAT PTS
1 Gracelyn Laudermilch (SQ) Northeast Bradford 11:08.04 1 10
2 Sara Bronson (SQ) Athens 11:18.27 1 8
3 Lauren Kosek (SQ) Wellsboro 11:19.83 1 6
4 Ava Hughes Athens 12:03.60 1 5
5 Haley Conner Southern Columbia 12:11.77 1 4
6 Grace Fortin Hughesville 12:14.42 1 3
7 Erin Prezioso Central Columbia 12:16.00 1 2
8 Jaci Fairchild North Penn-Mansfield 12:25.65 1 1
9 Keiara Shaffer Warrior Run 12:35.59 1  
10 Ella Nagel Montgomery 12:37.07 1  
11 Megan King Wyalusing 12:41.50 1  
12 Giavanna Grutza Central Columbia 12:50.09 1  
13 Kendall Smith South Williamsport 12:57.60 1  
14 Olivia Loudenslager South Williamsport 12:57.70 1  
15 Clare McKee Northern Tioga 13:05.67 1  
16 Sarah Miller Warrior Run 13:16.65 1  
17 Madalyn Farrer North Penn-Mansfield 13:18.20 1  
18 Peyton Ranck Warrior Run 13:19.30 1  
19 Hazel Zajack Loyalsock 13:24.41 1  
20 Erin Bombard Central Columbia 13:29.93 1  
21 Mercedez Farr Milton 13:30.89 1  
22 Katherine Miller Hughesville 13:47.75 1  
23 Angie Tavani Towanda 13:51.03 1  
 
100m Hurdles Finals
FINISH NAME SCHOOL TIME PTS
1 Ava Rebuck (SQ) Central Columbia 15.08 10
2 Camryn Pyle (SQ) Midd-West 15.38 8
3 Camden Wasilewski (SQ) Bloomsburg 15.94 6
4 Mackenzie Lopez (SQ) Milton 15.99 5
5 Emma Cline Montoursville 16.37 4
6 Rose Shikanga Sayre 17.09 3
7 Kylee Roy Troy 17.33 2
8 Jayda Tilghman Mifflinburg 17.71 1
 
300m Hurdles
FINISH NAME SCHOOL TIME PTS
1 Camryn Pyle (SQ) Midd-West 44.50 10
2 Ava Rebuck (SQ) Central Columbia 45.17 8
3 Mackenzie Lopez (SQ) Milton 46.26 6
4 Kylie Temple (SQ) Hughesville 46.58 5
5 Alyssa Parks (SQ) Troy 46.76 4
6 Emma Cline (SQ) Montoursville 47.15 3
7 Selah Persing Montgomery 48.20 2
8 Jayda Tilghman Mifflinburg 48.73 1
9 Emma Hayman Northwest Area 49.53  
10 Shakira Moyer Mifflinburg 49.83  
11 Emilie Nagel Montgomery 50.08  
12 Sierra DeWire Hughesville 50.11  
13 Sadie Turnbow Hughesville 50.15  
14 Lizzie Gorsline Athens 50.29  
15 Camden Wasilewski Bloomsburg 50.53  
16 Chloe Kennedy Loyalsock 50.75  
17 Scarlett Dunkleberger Warrior Run 51.52  
18 Sara Seeling Wellsboro 51.81  
19 Kylee Roy Troy 52.49  
20 Lyla Moyer Mifflinburg 52.95  
21 Ainsley Brewington Central Columbia 53.35  
22 Emily Henderson Athens 53.44  
23 Haileyanne Kramer Meadowbrook Christian 53.70  
24 Lydia Crawford Milton 53.88  
 
4x100m Relay
FINISH SCHOOL TIME HEAT PTS
1 Central Columbia (SQ)
Rebuck / Bull / Blake / Stout
49.72 3 10
2 Hughesville (SQ)
Temple / DeWire / Derrick / Temple
50.46 3 8
3 Milton (SQ)
Haas / Roush / Beaver / Lopez
50.52 3 6
4 Wellsboro
Yoder / Richardson / Rumsey / Hoprich
51.13 3 5
5 Mifflinburg
Fogle / Doebler / Tilghman / Fogle
51.22 3 4
6 Southern Columbia
Maclay / Shingara / Wisloski / Weikel
51.76 3 3
7 Wyalusing
Kerin / Rought / Kitner / Haley
52.28 2 2
8 Williamson
Bailey / Lee / Ficks / Colwell
52.74 2 1
9 Mount Carmel
Romanoskie / McHugh / Chapman / Klokis
52.96 3  
10 Athens
E. Henderson / A. Panek / Renninger / Schmieg
53.51 1  
11 Montoursville
S. Boyle / Phillips / Metzger / Davis
53.56 2  
12 North Penn-Mansfield
Mitchell / Holleran / Kennedy / Bubeck
53.66 2  
13 Troy
Roy / Seeley / Davies-Grove / Spalding
53.91 2  
14 Canton
Frisbie / Kitchen / Wesneski / Crowley
54.25 2  
15 Midd-West
Faulhaber / Williams / Maneval / Adams
54.71 1  
16 Montgomery
Seeley / Solano / Hakes / Furman
55.25 1  
 
4x400m Relay
FINISH SCHOOL TIME HEAT PTS
1 Central Columbia (SQ)
Rebuck / Blake / Bull / Stout
4:01.11 3 10
2 Warrior Run (SQ)
Hall / Dufrene / Lust / Ulmer
4:02.69 3 8
3 Hughesville (SQ)
Fortin / Pidcoe / Temple / Temple
4:04.54 3 6
4 Montoursville
Cline / Wanner / Berwanger / Metzger
4:09.33 3 5
5 Southern Columbia
Wisloski / Shingara / Moncavage / Maclay
4:14.19 3 4
6 Bloomsburg
Bower / Fagan / Zentner / Pistoia
4:14.23 3 3
7 Milton
Bush / Hostetter / Heise / Souder
4:16.57 3 2
8 Mifflinburg
Tilghman / Yoder / Doebler / Osborne
4:17.10 2 1
9 Mount Carmel
McHugh / Fourspring / Chapman / Romanoskie
4:21.73 2  
10 Wyalusing
Kerin / Scarborough / Botts / Haley
4:22.49 2  
11 Wellsboro
Yoder / Seeling / Rumsey / Hoprich
4:23.37 2  
12 South Williamsport
Zellers / Morrison / Breen / Bradley
4:24.86 2  
13 Athens
Bentley / Wheeler / Gorsline / Burgess
4:25.61 3  
14 Northeast Bradford
Kolesar / Kapr / Hughes / Maynard
4:25.90 2  
15 Midd-West
Stroup / Knepp / Zimmerman / Sellers
4:28.83 2  
16 North Penn-Mansfield
Kennedy / A. Farrer / McCarthy / Garverick
4:28.93 1  
17 Troy
Davies-Grove / Roy / Lackey / Parks
4:31.03 2  
18 Northwest Area
Evans / Hayman / Hasinus / Kolk
4:33.70 1  
19 Canton
Rockwell / VanNoy / Frisbie / Wesneski
4:34.58 1  
20 Montgomery
Shrimp / Seeley / Hakes / Nagel
4:54.77 1  
 
High Jump
FINISH NAME SCHOOL HEIGHT PTS
1 Jordin Bowman (SQ) Northwest Area 5-ft, 4.00 10
2 Caitlyn Weatherill (SQ) Central Columbia 5-ft, 2.00 8
3 Alexa Carter Milton 5-ft, 0.00 6
4 Lucy Binkley South Williamsport 4-ft, 10.00 4
4 Brynna Zentner Bloomsburg 4-ft, 10.00 4
4 Alyssa Parks Troy 4-ft, 10.00 4
7 Hannah Fourspring Mount Carmel 4-ft, 10.00 2
8 Tatum Klebon Southern Columbia 4-ft, 10.00 1
9 Evelyn Panek Athens 4-ft, 8.00  
10 Haileyanne Kramer Meadowbrook Christian 4-ft, 8.00  
11 Jenine Ghayyada Loyalsock 4-ft, 8.00  
11 Callie Maclay Southern Columbia 4-ft, 8.00  
11 Kalli McGee Mount Carmel 4-ft, 8.00  
11 Elizabeth Schrock Milton 4-ft, 8.00  
15 Annie Gehman Wellsboro 4-ft, 8.00  
16 Elizabeth Sheesley Mifflinburg 4-ft, 8.00  
17 Madelyn Hall Loyalsock 4-ft, 6.00  
17 Aly Hughes Loyalsock 4-ft, 6.00  
17 Josslyn Davis Montoursville 4-ft, 6.00  
20 Makenzie Kitner Wyalusing 4-ft, 6.00  
20 Chloe Kunkle Wyalusing 4-ft, 6.00  
20 Kristina Belz Wellsboro 4-ft, 6.00  
23 Ana Easton Hughesville 4-ft, 6.00  
 
Pole Vault
FINISH NAME SCHOOL HEIGHT PTS
1 Aurora Cieslukowski (SQ) Warrior Run 12-ft, 0.00 10
2 Kendall Simms (SQ) Montoursville 11-ft, 0.00 8
3 Kendall Kitchen (SQ) Canton 10-ft, 6.00 6
4 Alyssa Parks Troy 10-ft, 0.00 5
5 Ava Snyder Central Columbia 10-ft, 0.00 3.5
5 Alivia Ritenour Warrior Run 10-ft, 0.00 3.5
7 Mia Wilcox Wyalusing 9-ft, 0.00 1.5
7 Marin Maynard Towanda 9-ft, 0.00 1.5
9 Makenna Golden Southern Columbia 9-ft, 0.00  
10 Marissa Mahonski Montoursville 8-ft, 6.00  
10 Lindsey Franchella Northwest Area 8-ft, 6.00  
12 Claire Halterman Bloomsburg 8-ft, 6.00  
13 Emily Beaver Milton 8-ft, 6.00  
13 Claire Souder Milton 8-ft, 6.00  
15 Kelise Morales Milton 8-ft, 0.00  
15 Violet Bender Northwest Area 8-ft, 0.00  
17 Parker Lee Troy 8-ft, 0.00  
18 Emma Renninger Athens 7-ft, 6.00  
18 Allexys Shaffer Towanda 7-ft, 6.00  
20 Katie Graham Troy 7-ft, 6.00  
20 Elizabeth Denlinger Athens 7-ft, 6.00  
 
Triple Jump
FINISH NAME SCHOOL DISTANCE PTS
1 Annie Gehman (SQ) Wellsboro 35-ft, 4.00 10
2 Hailey Myers (SQ) Hughesville 35-ft, 3.25 8
3 Elizabeth Schrock Milton 34-ft, 8.25 6
4 Abby Pietraski Loyalsock 33-ft, 10.00 5
5 Julia Hasinus Northwest Area 33-ft, 5.00 4
6 Jayanah Jones Milton 33-ft, 0.50 3
7 Madilynn Scott North Penn-Mansfield 32-ft, 6.75 2
8 Mya Thompson Athens 32-ft, 6.75 1
9 Charity Vellner Mount Carmel 32-ft, 2.00  
10 Ava Snyder Central Columbia 32-ft, 1.00  
11 Hannah Fourspring Mount Carmel 31-ft, 11.75  
12 Caitlyn Weatherill Central Columbia 31-ft, 10.25  
13 Hailey Davenport Northwest Area 31-ft, 8.00  
14 Zoe Furman Montgomery 31-ft, 3.50  
15 Jordin Bowman Northwest Area 31-ft, 2.25  
16 Tatum Klebon Southern Columbia 31-ft, 1.75  
17 Katie Hughes Loyalsock 31-ft, 1.75  
18 Elizabeth Sheesley Mifflinburg 31-ft, 0.00  
19 Brianna Helmrich Loyalsock 30-ft, 8.50  
20 Lila Phillips Montoursville 30-ft, 6.50  
21 Rubi Solano Montgomery 30-ft, 6.25  
22 Keturah Rice Milton 30-ft, 2.75  
23 Hannah Laidacker Hughesville 29-ft, 7.25  
0 Mia Wilcox (SQ) Wyalusing 0-ft, 0.00  
 
Shot Put
FINISH NAME SCHOOL DISTANCE PTS
1 Liv Kopitsky (SQ) Mount Carmel 38-ft, 7.00 10
2 Mikaela Sullivan (SQ) Central Columbia 36-ft, 8.00 8
3 Anna Baylor Montoursville 35-ft, 2.00 6
4 Amara Bieber Warrior Run 34-ft, 7.00 5
5 Nevaeh Katalinas Mount Carmel 34-ft, 4.00 4
6 Linsey Donlan Southern Columbia 34-ft, 3.50 3
7 Olivia Meisner Northern Tioga 33-ft, 10.00 2
8 Emma Neuber Northeast Bradford 33-ft, 5.00 1
9 Cassie McGinley Bloomsburg 32-ft, 4.50  
10 Leigha Wenger Midd-West 32-ft, 3.00  
11 Allasandra Dicostanzo Milton 31-ft, 11.75  
12 Lyndzey Hostetter Central Columbia 31-ft, 3.00  
13 Alexis McRoberts Canton 31-ft, 0.25  
14 Sayde Loucks Northern Tioga 30-ft, 11.00  
15 Emma Pernaselli Athens 30-ft, 10.00  
16 Brook Charnosky Southern Columbia 30-ft, 0.25  
17 Kendall Cohick Loyalsock 29-ft, 10.00  
18 Elie Maeulen Montoursville 29-ft, 7.25  
19 Grace Harlan Wellsboro 29-ft, 3.75  
20 Gianna Steele Loyalsock 29-ft, 1.00  
21 Aubrey Hamm Hughesville 28-ft, 6.00  
22 Isabella Short Montgomery 27-ft, 10.50  
23 Brianna Gordner Milton 27-ft, 8.25  
24 Marlee Lenig Milton 27-ft, 6.00  
 
Javelin
FINISH NAME SCHOOL DISTANCE PTS
1 Mackenzie Lopez (SQ) Milton 134-ft, 0.00 10
2 Quinn Johnston (SQ) Southern Columbia 123-ft, 4.00 8
3 Elie Maeulen Montoursville 120-ft, 6.00 6
4 Amelia Gainer Milton 109-ft, 7.00 5
5 Brook Charnosky Southern Columbia 105-ft, 0.00 4
6 Sara Seeling Wellsboro 102-ft, 2.00 3
7 Hailey Carper Warrior Run 100-ft, 3.00 2
8 Brynn Woodruff Towanda 99-ft, 1.00 1
9 Emma Neuber Northeast Bradford 97-ft, 10.00  
10 Jasmine Williams Midd-West 97-ft, 9.00  
11 Addison Berlin Central Columbia 97-ft, 6.00  
12 Lyndzey Hostetter Central Columbia 96-ft, 8.00  
13 Madelyn Seeley Troy 93-ft, 11.00  
14 Emma Pernaselli Athens 92-ft, 1.00  
15 Kathryn Clapper Loyalsock 91-ft, 5.00  
16 Mallory Forti Mount Carmel 85-ft, 8.00  
17 Leigha Wenger Midd-West 83-ft, 2.00  
17 Katelyn Elgin Mount Carmel 83-ft, 2.00  
19 Paige Logsdon Wellsboro 81-ft, 4.00  
20 Cadee Becker East Juniata 79-ft, 6.00  
21 Ella O'Neill Mount Carmel 78-ft, 6.00  
22 Cassie McGinley Bloomsburg 78-ft, 1.00  
23 Kaitlyn Nonemacher Towanda 77-ft, 11.00  
24 Kayl Dreckman Central Columbia 74-ft, 11.00  
 
 
x